Stretávame sa s nimi každý deň. Vždy keď niečo hľadáme na internete, používame ich. Internetové vyhľadávače nám od roku 1990, kedy vznikol prvý z nich, uľahčujú životy rýchlym hľadaním odpovedí na naše otázky. Väčšina ľudí ich berie ako samozrejmosť a nezamýšľa sa nad tým, ako fungujú. V tomto článku sa vám pokúsime pochopiteľnou formou priblížiť práve princíp ich fungovania, aby ste aspoň obrazne chápali, čo všetko sa stalo kým sa vám načítala táto stránka.


Ako fungujú prehliadače?

Princíp ich fungovania spočíva v pretvorení súborov dát, ktoré obsahujú HTML kód stránky, na používateľské prostredie. Používateľské prostredie môže mať rôzne formy, a všetko čo pri bežnom používaní prehliadačov vidíte, sa zaňho dá považovať. V prvom rade treba povedať, že web funguje ako aplikácia spájajúca dve hlavné časti – server a klienta. Prehliadač je v tomto prípade klient. To znamená, že internetový prehliadač by nedokázal fungovať, keby niekde inde na svete nebol server čakajúci na požiadavky odoslané od klienta. Takže si predstavte, že zadáte adresu nejakej stránky do políčka na vyhľadávanie a stlačíte Enter. Najprv sa prehliadač zorientuje v tom, kam vlastne ide posielať požiadavku tak, že si zistí IP adresu webového serveru. Operačný systém mu s tým pomôže tak, že „preloží“ názov serveru tak, aby prehliadač vedel čo má robiť. Ak ste už niekedy navštívili hľadanú stránku, využije prehliadač uložené cache súbory. Ak nie, musí hľadať v DNS, čo je skratka pre „databáza známych serverov“. Preto, ak pri čistení počítača vymažete cache súbory, môže sa stránka načítavať dlhšie, lebo ju prehliadač musí hľadať nanovo.


SEO
Keď už má IP adresu…

Po získaní IP adresy už prehliadač vie, s ktorým serverom bude komunikovať. Vďaka tomu mu môže odoslať HTTP požiadavku. HTTP (hypertextový prenosový protokol) je protokol, cez ktorý sa zo serveru pošle súbor s HTML kódom stránky. Najväčšia časť webových stránok si najprv pýta HTML súbor, ktorý až potom odosiela požiadavku na obrázky, videá… Preto ak máte pomalšie pripojenie, alebo starší počítač, môžete vidieť, že najprv sa načítajú texty a až potom obrázky. Keď internetový prehliadač príjme všetky súbory potrebné na vykreslenie stránky, začne generovať to, čo vidíte vy. Robí to vďaka dlhým súborom s textom, ktorý sa skladá  z programovacích jazykov ako HTML, CSS, alebo iných. Prostredníctvom nich si ľudia, ktorí vytvárajú webstránky, môžu upraviť každý jeden detail na ich výslednej stránke. Ak chcete vidieť, ako vyzerá HTML kód stránky, ktorú máte práve zobrazenú, môžete tak urobiť vďaka funkcii „Preskúmať“. Na Google Chrome ju zapnete stlačením Ctrl+Shift+I, alebo pravým tlačidlom myši kliknite kamkoľvek na stránku a nájdite spomínanú možnosť. V časti „Elements“ potom nájdete HTML kód každého prvku na stránke.


Nie je prehliadač ako prehliadač

Pravdepodobne ste sa už stretli s rôznymi prehliadačmi. V princípe by nám stačil jeden, ale aj prehliadače sú len produktom, ktorý sa spoločnosti snažia propagovať. Avšak to nám, bežným ľuďom, ponúka možnosť výberu, takže sa môžete len tešiť že ich je niekoľko. Tie najznámejšie sú Google Chrome, Mozilla, Microsoft Edge, Opera, alebo Internet Explorer. Každý z nich sa trochu odlišuje funkciami a vzhľadom. Vďaka tomu si každý môže nájsť svoj obľúbený prehliadač, ktorý mu ponúkne presne to, čo na svoju prácu potrebuje. Najlepšie ako zistiť, ktorý je najlepší práve pre vás, je postupne si ich sťahovať, napríklad týždeň používať jeden, potom na týždeň prejsť na druhý, až kým neodskúšate všetky, ktoré chcete. Tak zistíte, ktorý vám najviac vyhovuje a môžete si ho následne nechať a prispôsobiť.


Teraz už viete, ako približne funguje váš internetový prehliadač, a že otváranie webstránok nie je iba obyčajné klikanie na odkazy. Je za tým oveľa viac vedy, ako sme v tomto článku napísali, ale ako človeku, ktorý nie je odborník, vám ponúknuté vysvetlenie určite bude stačiť. Ak nie, pokojne využite svoj internetový prehliadač a nájdite si podrobné vysvetlenie jeho funkcie.


Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *