Free fotobanka je termín, ktorý vám určite nie je cudzí pokiaľ tvoríte nejakú kreatívnu činnosť na internete. Používanie obrázkov na internete totiž už v súčasnosti má určité pravidlá a nemôžete používať akýkoľvek obrázok, ktorý sa vám zapáči. Predovšetkým sú všetky kvalitnejšie obrázky zaťažené autorskými právami, ktoré vo vašom biznise môžu narobiť veľa problémov.

V článku nájdete zoznam free fotobanie.

Autorské práva predstavujú práva, ktoré má autor diela aby mohol za využívanie svojho diela požadovať honorár. Ide o prirodzenú súčasť internetu, kde sa autorské práva často využívajú na rôzne účely. Je to bežné pretože každé povolanie/ činnosť si vyžaduje určité náklady. Avšak pokiaľ realizujete určité projekty prostredníctvom internetu, môžete využiť aj iné formy kvalitných obrázkov.

V rámci rôznych článkov, či na webstránkach sa často požívajú obrázky z tzv. free fotobanky. Takéto platformy ponúkajú obrázky zadarmo, bez toho aby ste potrebovali autorské práva. Je síce pravda, že môžete používať aj klasické obrázky, ktoré sú dostupné v rámci vyhľadávačov, avšak podstupujete určité riziko.

Neraz sa stalo, že po takomto využívaní fotografií, či obrázkov došlo k vymáhaniu honoráru. Preto pokiaľ mienite využívať vo svojej tvorbe nejaké obrázky, je veľmi vhodné využiť práve takúto alternatívu. Obrázky v rámci týchto platforiem sú kvalitné a často tu nájdete aj široký výber rôznych typov obrázkov na danú tematiku.

Samotné vyhľadávanie prostredníctvom takýchto platforiem, teda fotobaniek, je veľmi jednoduché a zvládnete to bez najmenších problémov. Často sú obrázky a fotografie členené do rôznych kategórií a tak môžete jednoducho vyhľadávať prostredníctvom kľúčových slov a zaberie vám to len pár minút, kým svoju stránku obohatíte o kvalitné fotografie zadarmo.

Free fotobanka- obrázky na stiahnutie

Takéto miesto tiež predstavuje výbornú alternatívu pokiaľ sa v tejto oblasti nepohybujete dlho a preto neviete, ktoré obrázky sú ako zaťažené a honorované. V rámci fotobanky sú pre vás totiž všetky fotky dostupné. Internet je priestorom, ktorý má rôzne pravidlá a aj keď môže byť zložité jednotlivé honoráre vymáhať predstavuje to veľmi nepríjemný proces.

Snažte sa preto svoje pôsobenie na internete viesť podľa pravidiel aby ste sa vyhli prípadným nepríjemnostiam. Používajte obrázky, ktoré sú pre vás voľne dostupné a aj keď takáto činnosť má určité negatíva, aspoň na začiatok získate prehľad.

Free fotobanka

Free fotobanka funguje na jednoduchom princípe. Do jej kontextu jednotliví autori zdieľajú rôzne fotografie. Vďaka tomu máte neustále prísun kvalitných fotografií na rôzne témy. Existujú aj fotobanky, ktoré si mesačne platíte a na základe toho, máte požadovanú licenciu. Tie mávajú zväčša ešte väčší výber fotografií.

Zjavnou výhodou fotobanky je teda určite prísun fotografií zadarmo. Fotografie sú umiestnené na jednoduchej webovej lokalite, kde k nim máte neobmedzený prístup aj bez vytvorenia konta. Vďaka tomu aj vez registrácie môžete sťahovať obrázky zadarmo bez porušenia autorských práv.

Cieľom autorov, ktorí svoje fotky posielajú na podobné stránky je najmä sebareprezentácia. Často tu tiež nájdete aj fotky do amatérov, či ľudí, ktorí majú fotografovanie výlučne ako hobby. Na oslobodenie vašej tvorby od autorských práv sa využíva licencia CC0. Vďaka tomu sú potom fotografie dostupné pre každého.

Okrem licencie CC0 sa tiež používa aj licencia Public domain (verejná doména), ktorá taktiež znamená, že dielo je vo verejnom vlastníctve. Ide o najčistejšiu formu obsahu, ktorý je otvorený a bezplatný pre širokú verejnosť. Obrázky na stiahnutie sa nachádzajú na rôznych platformách a je preto dôležité si vyberať spomedzi stránok kvalitné zdroje.

Free fotobanky obsahujú fotografie zadarmo ale o to viac je dôležité aby ste ich dostatočne kontrolovali. Môžete tu totiž oveľa jednoduchšie natrafiť na nevydarené, nekvalitné alebo príliš používané fotografie, ktoré pre vašu stránku nepredstavujú žiadny prínos. Ako sme už spomenuli, nevýhody tiež spočívajú v tom, že obsah je prístupný pre každý preto fotky môžu byť už „okukané“.

Takýto obrázok vám teda nepomôže v žiadnych marketingových stratégiách v rámci reklamy Google Adwords. Takéto obrázky totiž používa nespočetné množstvo internetových stránok, platforiem, či blogov. Google tiež indexuje iba originálne fotografie, takže takúto fotografiu k vášmu obsahu vôbec neuloží.

Obrázky na stiahnutie

Okrem toho, že free fotobanky majú aj určité negatíva (čo sa pri službe zadarmo netreba čudovať), prinášajú do vašej tvorby aj nespočetné množstvo pozitív. Poďme sa spolu pozrieť na free fotobanky, ktoré sa oplatí využívať a ktoré ponúkajú kvalitné fotografie zadarmo.

obrázok zdarma

Pixabay

Pixabay predstavuje asi jednu z najkvalitnejších free fotobánk. Nájdete tu veľmi široký výber fotografií rovnako od profíkov ako aj od amatérov. Obrázky, ktoré tu nájdete majú aj tú výhodu, že pri každom nájdete počet stiahnutí. Vďaka tomu máte prehľad o tom ako často sú dané obrázky používané a aj to môžete pri výbere zohľadniť.

Pexels

Pexels patrí medzi fotobanky, ktoré obsahujú nespočetné množstvo obrázkov zadarmo. Taktiež zároveň s tým ide o takmer najviac využívanú fotobanku. Jednotlivé obrázky sú teda dosť opotrebované. Avšak aj napriek tomu ide o veľmi jedinečnú fotobanku najmä kvôli tomu, že umožňuje veľmi rýchly a jednoduchý spôsob vyhľadávania obrázkov v jednotlivých kategóriách.

Gratisography

Gratisography predstavuje taktiež veľmi účinnú možnosť ako nájsť kvalitné obrázky. Vyhľadávanie na tejto webovej lokalite je taktiež veľmi jednoduché. Nájdete tu množstvo kvalitných fotografií a taktiež vás poteší aj ultra-rýchle načítavanie. Prehľadná webová lokalita vám za pár sekúnd umožní nájsť kvalitné obrázky pre váš web.

Freepik

Freepik predstavuje samostatnú kategóriu fotobanky. Nájdete tu totiž predovšetkým ilustrácie, vektorové obrázky a ikony. Ilustrácie, ktoré v rámci tejto internetovej platformy nájdete tú vkladané predovšetkým amatérmi, avšak to vôbec nemá vplyv na kvalitu týchto ilustrácií. Zobrazované výsledky sú však často premiešané aj s platenými obrázkami a preto si pri sťahovaní treba dávať väčší pozor.

Fotografie, ktoré sú súčasťou stránky sú pôvodom z vyradenej fotobanky. Práve preto sú už opoužívané a nemajú veľkú hodnotu. Avšak pokiaľ narýchlo potrebujete pridať ilustrácie aj fotografie nájdete ich na jednom mieste. Je to len na vás ako so stránkou naložíte a na aké účely ju budete používať.

Obrázky zadarmo

Internet je vizuálna platforma a preto je používanie obrázkov takmer nevyhnutnou súčasťou. Ich úloha je predovšetkým zaujať alebo doplniť rôzne články, reklamy a podobne. Avšak často takéto obrázky zadarmo nestačí iba stiahnuť. Najčastejšie sa musia ešte upravovať a komprimovať.

free fotobanka

Komprimácia obrázkov prebieha najmä kvôli zmenšeniu obrázkov. Táto súčasť je veľmi dôležitá pretože vďaka tomu webstránku natoľko nezaťažujete. Na komprimáciu obrázkov môžete využiť bezplatné služby napríklad Tinypng.com. Táto služba je tiež dostupná zdarma a pre vašu stránku je aj veľmi výhodná, keďže vám šetrí miesto.Takouto úpravou ušetríte množstvo miesta na vašej stránke.

Okrem komprimácie obrázku je niekedy potrebné urobiť aj ďalšie úpravy. Využívanie efektových úprav, zmeny rozmerov, farebnosť a taktiež odstrániť text stránky, či podobne. Obrázok tak pre vás bude mať oveľa väčšiu hodnotu a taktiež ho môžete plne prispôsobiť vašej webstránke.

Dávajte si najmä pozor na kvalitu obrázku. Tá sa môže rôznymi úpravami zmenšovať. Taktiež pokiaľ máte nekvalitnejší obrázok je vhodné zmenšiť jeho rozmer. Pokiaľ píšete články, skúste vkladať to textu obrázky, ktoré medzi sebou ladia, čím vytvoríte príjemný súlad rovnako medzi textom ako medzi obrázkami.

Fotky môžete upravovať v rôznych programoch, avšak asi najlepšou alternatívou je Photoshop. Práca v ňom je síce náročnejšia, ale omnoho precíznejšia a detailnejšia, vďaka čomu vytvoríte kvalitné obrázky na vašu webstránku. Takáto stránka vám umožní vytvoriť si obrázok naozaj na mieru podľa vašich potrieb, ktorý sa stane plnohodnotnou súčasťou vašej stránky.

Samozrejme existujú aj stránky, ktoré sú bezplatné a umožnia vám základné úpravy. Avšak prostredníctvom takýchto stránok nie sú možné dôkladné, detailné úpravy. Pre začiatok vám však úplne postačia aj takéto služby, ktoré sú rýchle kreatívne a účinné. Dajte si však pozor aj na rôzne efekty, ktoré takéto stránky ponúkajú, ktoré môžu znížiť kvalitu obrázkov, či jasnosť farieb.

úprava fotiek

Obrázky zdarma

Na druhej strane pokiaľ sa venujete fotografii, je veľmi dobré pokiaľ prispievate na podobné webové lokality. Výhody fotobánk sme si už rozoberali a je ich mnoho. Prezentácia vašej práce takouto formou vám môže taktiež priniesť množstvo úspechu. Okrem free fotobánk tiež existujú aj platené fotobanky, ktoré už pre fotografov predstavujú spôsob privyrobenia.

Často sa však kariéra fotografov začína práve prispievaním do rôznych fotobánk, kde sú obrázky dostupné pre každého s licenciou. Pre realizáciu takejto činnosti potrebujete najmä kvalitný fotoaparát. Dnes už existuje množstvo smartfónov s dobrými fotoaparátmi, ktoré dokážu vytvoriť krásne fotografie. Avšak po ich prevedení na plnú obrazovku počítača nie sú plnohodnotne ostré, farebné a kvalitné.

Základom pre takúto tvorbu je teda určite kvalitný fotoaparát. Avšak asi každý z nás dobre vie, že len fotoaparát nestačí. Za vytvorením fotografie stojí omnoho viac a okrem osvojenia si základných parametrov musíte mať tiež veľmi kreatívne cítenie. Napriek tomu chceme ľudí motivovať aj k takejto tvorbe, ktorá je na internete veľmi žiadaná a využívaná.

Pokiaľ svoje fotky ponúknete na free fotobanke vzdávate sa autorských práv. Avšak vaše fotografie sa začnú plnohodnotne využívať a nájdete ich na nespočetne veľkom množstve stránok. Ak teda fotíte len pre váš dobrý pocit a preto že vás to baví, určite vyskúšajte aj takúto metódu zverejňovania fotiek.

Používanie fotiek z free fotobánk má svoje výhody a nevýhody. Ako sme už spomenuli, taktiež môžete využívať aj iné alternatívy ako sú rôzne platené fotobanky, ktoré obsahujú omnoho viac fotografií. Avšak pre niektoré účely bohate stačia aj tie zadarmo. Nezabúdajte v prvom rade však na to, že používanie fotiek na internete má striktné pravidlá, ktoré musíte dodržiavať.

Máte skúsenosti s free fotobankami? Používate obrázky z takýchto webových lokalít? Určite sa s nami podeľte s vašimi skúsenosťami a názormi na takéto fotobanky a ich používanie. Dúfame, že vám článok priniesol množstvo úžitku a naučili ste sa niečo nové a svete internetu.


Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *